Jakie komórki mają dużo gładkiego retikulum endoplazmatycznego?

Jakie komórki mają dużo gładkiego retikulum endoplazmatycznego?

Duże ilości gładkiego retikulum endoplazmatycznego znajdują się w komórkach specjalizujących się w metabolizmie lipidów. Na przykład komórki wątroby usuwają z krwiobiegu alkohol i leki. Komórki wątroby mają imponującą sieć gładkiego retikulum endoplazmatycznego.

W której komórce znalazłbyś najwięcej gładkiego er *?

Komórki wątroby, jajników i jąder mają dużą gęstość gładkiego retikulum endoplazmatycznego (smooth er, czyli po prostu ser), natomiast narządy wydzielające dużą ilość białka, takie jak trzustka, mają komórki bogate w szorstkie retikulum endoplazmatyczne (rough er, czyli po prostu rer).

Czy retikulum endoplazmatyczne gładkie występuje w komórkach prokariotycznych?

Nie, gładkie i szorstkie retikulum endoplazmatyczne nie występuje w komórkach prokariotycznych, ponieważ są one wyłączne dla komórek eukariotycznych. Czytaj więcej: retikulum endoplazmatyczne – budowa i jego funkcje.

Jakim typem komórki jest miasto komórkowe?

Komórka eukariotycznaW wielu aspektach komórka eukariotyczna przypomina miasto. Powiem wam, co robi każda z organelli w komórce. Waszym zadaniem będzie spróbować dopasować każdą z części komórki do części miasta i wyjaśnić, dlaczego są one podobne.

Co się dzieje, gdy retikulum endoplazmatyczne gładkie działa nieprawidłowo?

Nieprawidłowe działanie odpowiedzi na stres er spowodowane starzeniem się, mutacjami genetycznymi lub czynnikami środowiskowymi może skutkować różnymi chorobami, takimi jak cukrzyca, zapalenie i zaburzenia neurodegeneracyjne, w tym choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i choroba dwubiegunowa, które są wspólnie znane jako “konformalne …

Zobacz również:   Co się dzieje, gdy przepona się rozszerza?

W którym typie komórki można by się spodziewać rybosomów ?

Pierwsze trzy odpowiedzi są poprawne. Poprawne. Rybosomy występują w cytoplazmie, na erze szorstkiej oraz w mitochondriach (i chloroplastach). * żadne organelle nie występują wewnątrz innych organelli.

Gdzie w organizmie można by się spodziewać komórek, które mają obfitość er gładkich?

Na przykład hormony steroidowe są syntetyzowane (z cholesterolu) w er, więc duże ilości gładkiej er znajdują się w komórkach produkujących steroidy, takich jak te w jądrze i jajniku. Ponadto, gładka er występuje obficie w wątrobie, gdzie zawiera enzymy metabolizujące różne związki rozpuszczalne w lipidach.

W jakich rodzajach komórek człowieka spodziewałbyś się znaleźć najwięcej mitochondriów najwięcej lizosomów najwięcej rybosomów wyjaśnienie?

Najbardziej mitochondria byłyby najprawdopodobniej w mięśniach, ponieważ mitochondria produkują energię, a komórki mięśniowe potrzebują energii, aby funkcjonować. Lizosomy prawdopodobnie byłyby w komórkach trawiennych, ponieważ trawią rzeczy, a rybosomy prawdopodobnie byłyby w surowicy, ponieważ pomagają w produkcji białek.

Jakie komórki mają rybosomy?

Rybosomy są szczególnie obfite w komórkach, które syntetyzują duże ilości białka. Na przykład trzustka jest odpowiedzialna za tworzenie kilku enzymów trawiennych, a komórki produkujące te enzymy zawierają wiele rybosomów.