Spis treści
Dlaczego niektóre zwierzęta świecą w świetle uv?
Kołki jeży, jeżozwierzy i echidny wszystkie świeciły na biało w świetle uv. … jeśli chodzi o to, jak ssaki są w stanie świecić w świetle ultrafioletowym, to zdolność ta wynika z posiadania przez nie białek fluorescencyjnych w skórze, włosach, oczach itp. Białka te absorbują światło uv o jednej długości fali, ale następnie emitują je o innej.
Czy meduza księżycowa może użądlić?
Galaretka księżycowa różni się od wielu meduz tym, że brakuje im długich, silnie kłujących macek. Zamiast tego mają setki krótkich, delikatnych macek, które układają się na marginesie dzwonu. Żądło meduzy księżycowej jest łagodne i większość ludzi reaguje na nie tylko nieznacznie, jeśli w ogóle.
Dlaczego niektóre stworzenia morskie są bioluminescencyjne?
Biolodzy morscy szacują, że od 80 do 90 procent stworzeń głębinowych jest bioluminescencyjnych – wytwarza światło w wyniku procesów chemicznych. Podobnie jak same głębiny morskie, powody, dla których wiele z tych organizmów błyska, mruga i błyszczy, pozostają dla nauki tajemnicą.
Dlaczego tak wiele zwierząt w oceanie jest bioluminescencyjnych?
Wierzymy, że czerwone światło funkcjonuje jako niewidzialny szperacz, ponieważ większość zwierząt w oceanie nie widzi czerwonego światła, podczas gdy oczy czarnego loosejaw są wrażliwe na czerwień. Tak więc może on używać swojego czerwonego światła, aby znaleźć ofiarę, podczas gdy ofiara nawet nie wie, że są one oświetlone!
Jaki był cel stworzenia świecącej świni?
Przeprowadzka nie była tylko dla naszej rozrywki i zabawnego filmiku na youtube. Chodziło raczej o to, by sprawdzić, czy pomocne geny można bezpiecznie wstrzykiwać zwierzętom, by tworzyć skuteczniejsze i lepsze leki dla ludzi. Efekt fluorescencyjny był tylko po to, aby sprawdzić, czy gen naprawdę się tam dostał.
Co zmienia kolor na niebieski w czarnym świetle?
W czarnym świetle krew staje się czarna, chyba że zostanie spryskana luminolem, który nadaje jej niebieską poświatę. Ślina, nasienie i mocz również świecą po oświetleniu czarnym światłem. Większość płynów biologicznych zawiera cząsteczki fluorescencyjne, które pomagają im świecić.
Zobacz filmy na podobne tematy: