Spis treści
Dlaczego mitochondria nie występują w komórkach prokariotycznych?
Komórki prokariotyczne są mniej ustrukturyzowane niż komórki eukariotyczne. Nie mają jądra komórkowego; zamiast tego ich materiał genetyczny swobodnie krąży wewnątrz komórki. Nie posiadają również wielu organelli związanych z błoną komórkową, które występują w komórkach eukariotycznych. Dlatego prokariota nie ma mitochondriów.
Czy komórka bez mitochondriów może wytwarzać ATP?
Bez mitochondriów współczesne komórki zwierzęce byłyby uzależnione od beztlenowej glikolizy, która dostarcza im całego ATP. … Dzięki temu można wytworzyć 15 razy więcej ATP niż w wyniku samej glikolizy.
Czy mitochondria znajdują się w komórkach roślinnych i zwierzęcych?
Co więcej, nie jest zaskoczeniem, że mitochondria występują zarówno u roślin, jak i u zwierząt, co wskazuje na duże podobieństwa w regulacji, produkcji energii, wykorzystywanych substratach itd. Ta powszechna obecność mitochondriów o podobnych funkcjach i strukturze podkreśla, jak bardzo zbliżone są nasze formy życia.
Jakie są 3 różnice między komórkami roślinnymi i zwierzęcymi?
Komórki zwierzęce i roślinne mają wspólne składniki: jądro, cytoplazmę, mitochondria i błonę komórkową. Komórki roślinne mają trzy dodatkowe składniki: wakuolę, chloroplast i ścianę komórkową.
Co się stanie, jeśli w komórce zabraknie mitochondriów?
Mitochondria są znane jako elektrownia komórki. Organella te zawierają wiele enzymów oksydacyjnych, które utleniają pokarm i przekształcają go w energię komórki w postaci A.T.P. W przypadku braku mitochondriów w komórce nie dochodzi do utleniania pokarmu i uwalniania energii. W związku z tym komórka może obumrzeć.
Dlaczego eukarionty mogą przetrwać bez mitochondriów?
Eukarionty, które wykorzystują tlen do optymalizacji produkcji energii, nie mogłyby przetrwać, gdyby odebrano im mitochondria. … Ponieważ nie mają mitochondriów, które mogłyby zakończyć proces oddychania tlenowego, wszystkie amitochondrialne eukarionty są beztlenowcami. Pasożyt jelitowy Giardia lamblia, na przykład, jest beztlenowcem i nie posiada mitochondriów.
Co się stanie, jeśli w komórce eukariotycznej nie ma mitochondriów?
Bez mitochondriów zwierzęta wyższe nie będą mogły pozyskiwać energii wyłącznie z oddychania beztlenowego z powodu braku tlenu, ponieważ oddychanie beztlenowe jest znacznie mniej wydajne niż oddychanie tlenowe, które jest tak ważne dla każdego zwierzęcia wyższego.
3. Czy komórka zwierzęca byłaby w stanie przeżyć bez mitochondriów? Dlaczego tak, a dlaczego nie?
Bez mitochondriów (liczba pojedyncza, mitochondrium) zwierzęta wyższe prawdopodobnie nie istniałyby, ponieważ ich komórki byłyby w stanie pozyskiwać energię jedynie z oddychania beztlenowego (przy braku tlenu), procesu znacznie mniej wydajnego niż oddychanie tlenowe.Bez mitochondriów (liczba pojedyncza, mitochondrium) zwierzęta wyższe prawdopodobnie nie istniałyby, ponieważ ich komórki byłyby w stanie pozyskiwać energię jedynie z oddychania beztlenowego
Co by się stało bez ATP?
“Co by się stało, gdybyśmy nie mieli ATP?”. Krótka, prosta odpowiedź brzmi: umarlibyśmy. Bez ATP komórki nie miałyby swojej “waluty energetycznej” i umarłyby. Wszystkie żywe istoty składają się z komórek, a gdy komórki umierają, umiera cały organizm.
Dlaczego komórki roślinne mają ściany komórkowe, a komórki zwierzęce nie?
Komórka roślinna potrzebuje ściany komórkowej, podczas gdy komórka zwierzęca nie, ponieważ rośliny potrzebują sztywnej struktury, aby mogły rosnąć w górę i w dół. Wszystkie komórki mają błony komórkowe, a błony są elastyczne. Dlatego komórki zwierzęce mogą mieć różne kształty, ale komórki roślinne mają tylko kształty swoich ścian komórkowych.
Dlaczego komórka zwierzęca mogłaby przetrwać bez mitochondriów?
Nie, komórka nie byłaby w stanie przetrwać bez mitochondriów, ponieważ mitochondria służą do celów kompensacyjnych. Bez mitochondriów komórka zwierzęca nie byłaby w stanie przetrwać, ponieważ w celu uzyskania energii jej komórki musiałyby opierać się wyłącznie na oddychaniu beztlenowym.
Czy mitochondria są żywe?
Kiedyś były organizmami żyjącymi swobodnie – setki milionów lat temu – patrz “Teoria endosymbiontów”. Jednak obecnie, ponieważ nie są zdolne do samodzielnego “przetrwania”, nie są już uważane za żywe – są tylko wysoce wyspecjalizowanymi organellami.
Czy komórki zwierzęce potrzebują mitochondriów?
Mitochondria są fabrykami energii w komórkach. Walutą energetyczną dla pracy, którą muszą wykonać zwierzęta, jest bogata w energię cząsteczka adenozynotrójfosforanu (ATP). … Produkcja ATP przez mitochondria odbywa się w procesie oddychania, który w istocie polega na wykorzystaniu tlenu w procesie generującym energię.
Czy komórka zwierzęca przetrwałaby bez mitochondriów Dlaczego lub dlaczego nie quizlet?
Nie, komórka nie przetrwałaby bez mitochondriów, ponieważ mitochondria służą celom naprawczym. Bez mitochondriów komórka byłaby zależna od tlenu w procesie oddychania. Nie przetrwałaby.
Dlaczego ważne jest, aby zarówno komórki roślinne, jak i zwierzęce miały mitochondria?
Do przeprowadzenia fotosyntezy roślina potrzebuje światła słonecznego, dwutlenku węgla (CO2) i wody. Po wytworzeniu cukru w procesie fotosyntezy jest on następnie rozkładany przez mitochondria, aby wytworzyć energię dla komórki. Ponieważ zwierzęta pozyskują cukier ze spożywanego pokarmu, nie potrzebują chloroplastów, a jedynie mitochondria.
Dlaczego komórki eukariotyczne wymagają mitochondriów?
Mitochondria – często nazywane siłowniami komórki – umożliwiają eukariotom bardziej efektywne wykorzystywanie źródeł pożywienia niż ich prokariotyczne odpowiedniki. Dzieje się tak dlatego, że organella te znacznie zwiększają ilość błony wykorzystywanej w wytwarzających energię łańcuchach transportu elektronów.
Czy komórka przetrwałaby bez mitochondriów?
Nie można przeżyć bez mitochondriów – organelli, które zasilają większość ludzkich komórek. … Mitochondria są potomkami bakterii, które osiedliły się wewnątrz pierwotnych komórek eukariotycznych, stając się w końcu elektrowniami dla swoich nowych gospodarzy.
Jaką funkcję pełnią mitochondria?
Mitochondria są dobrze znane jako źródło energii w komórce i, jak omówiono w rozdziale Wytwarzanie ATP: Bioenergetyka i metabolizm, w aktywnej tkance, takiej jak serce, są one odpowiedzialne za wytwarzanie większości ATP w komórce.
Dlaczego ważne jest posiadanie wielu mitochondriów zarówno w komórkach roślinnych, jak i zwierzęcych?
Należy zauważyć, że rośliny potrzebują zarówno chloroplastów, jak i mitochondriów, ponieważ bez jednej organelli – mitochondriów – cała komórka nie byłaby w stanie wykonywać swoich czynności życiowych. … Tak więc obie organelle są równie ważne dla prawidłowego funkcjonowania komórki.
Dlaczego komórki eukariotyczne wymagają mitochondriów?
Mitochondria są obecne w większości organizmów eukariotycznych i zawierają enzymy potrzebne do oddychania komórkowego. Komórki eukariotów fotosyntetyzujących zawierają chloroplasty, które pobierają energię świetlną do fotosyntezy.
Czy komórka zwierzęca byłaby w stanie przeżyć bez mitochondriów Dlaczego lub dlaczego nie Odpowiedz pełnymi zdaniami, poprawnie stosując gramatykę i ortografię?
Nie. Bez mitochondriów komórka zwierzęca nie byłaby w stanie oddychać komórkowo.
Czy komórka eukariotyczna może żyć bez mitochondriów i chloroplastów?
Nie, komórki eukariotyczne nie mogą żyć bez mitochondriów i chloroplastów, które dostarczają energii potrzebnej komórkom do przetrwania.
Jakie cechy mają komórki zwierzęce, a jakich nie mają komórki roślinne?
Do najważniejszych różnic strukturalnych między komórką roślinną a zwierzęcą należą: Komórki roślinne mają ścianę komórkową, natomiast komórki zwierzęce nie. Ściany komórkowe zapewniają roślinom podparcie i nadają im kształt. Komórki roślinne mają chloroplasty, a komórki zwierzęce nie.
Dlaczego mitochondria są najważniejszymi organellami?
Mitochondria to maleńkie organelle z podwójną błoną komórkową, znajdujące się w prawie każdej komórce wszystkich organizmów z wyjątkiem bakterii. Znane jako “elektrownia komórki”, są przede wszystkim odpowiedzialne za przekształcanie powietrza, którym oddychamy, i pożywienia, które spożywamy, w energię, którą nasze komórki mogą wykorzystać do wzrostu, podziału i funkcjonowania.
Zobacz filmy na podobne tematy: