Spis treści
W jakich warunkach wysublimuje się siarka monokliniczna?
Siarka sublimuje w zakresie temperatur 95°c-118°c. Na wykresie fazowym, gdzie współistnieją trzy różne fazy siarki. 165°c przy ciśnieniu 1 atm. Następnie należy utrzymać stałą temperaturę i zwiększyć ciśnienie do co najmniej 103 atm.
Który z dwóch stanów stałych siarki ma większą gęstość?
Na podstawie diagramu otrzymujemy cztery fazy siarki: monokliniczną, rombową, ciekłą i gazową. Faza znajdująca się w lewym górnym rogu diagramu to faza rombowa. Odpowiedź: najgęstszą fazą jest faza rombowa.
Czy to możliwe, żeby siarka wysublimowała?
Siarka sublimowana opisuje gaz siarkowy pomijający swoją fazę ciekłą – zmieniając się ze stanu stałego bezpośrednio w postać gazową. Siarka sublimowana jest szeroko rozpowszechniona jako produkt kosmetyczny i jest powszechnie stosowana jako siarka sublimowana w proszku.
Czy siarka rombowa czy monoklinowa ma większą gęstość?
Wyjaśnij swoje rozumowanie. Romby są gęstsze. Jeśli zaczniemy w obszarze monoklinicznym i zwiększymy ciśnienie przy stałej temperaturze (tj. narysujemy pionową linię w górę), przejdziemy do obszaru rombowego. Romb jest więc formą bardziej stabilną przy wyższych ciśnieniach, a więc musi być gęstszy.
W jakim stanie jest siarka w temperaturze pokojowej?
Ciało stałeW normalnych warunkach atomy siarki tworzą cykliczne cząsteczki oktatomowe o wzorze chemicznym s8. Siarka elementarna jest jasnożółtym, krystalicznym ciałem stałym w temperaturze pokojowej.
Ile punktów potrójnych znajduje się na przedstawionym poniżej diagramie twarzy dla siarki?
Na tym wykresie są trzy punkty potrójne: jeden o temperaturze 95,4º, jeden o temperaturze 119º i jeden o temperaturze 154ºc.
Jaki jest stabilny alotrop siarki w normalnych warunkach temperatury i ciśnienia?
Poniżej około 96 °c, siarka rombowa jest bardziej stabilnym alotropem.
Dlaczego wszystkie cztery fazy układu siarkowego nie istnieją w stanie równowagi?
Ciekła siarka odparowuje w temperaturze około 450°c. Zatem mogą istnieć cztery fazy siarki. Jeśli p = 4 jest zastąpione w regule fazowej f = c – p + 2 dla układu jednoskładnikowego (c = 1), f wychodzi -1, co jest niewykonalne. Dlatego wszystkie cztery fazy nie mogą współistnieć razem.
W jakich warunkach otrzymamy stabilny diagram fazowy?
Wyjaśnienie: zgodnie z racją mieszaniny równowagowej odpowiedni stosunek części ciała stałego i cieczy 1:10 wraz z roztworem wodnym da stabilny produkt fazowy.
Czy siarka jest wysublimowanym ciałem stałym?
Odpowiedź: grzebiąc w moich półkach, natknąłem się na butelkę siarki farmaceutycznej, na której etykiecie widnieje informacja, że została ona poddana sublimacji. … nie znalazłem nic na ten temat, chociaż dowiedziałem się, że proces sublimacji, o którym mowa, polega na przejściu z fazy gazowej do stałej.
Jakie substancje mogą wysublimować?
Znane substancje, które łatwo sublimują to jodyna (pokazana poniżej), suchy lód (pokazany poniżej), mentol i kamfora. Sublimacja jest czasami używana w laboratorium jako metoda oczyszczania substancji stałych, na przykład kofeiny.
Jak przygotowuje się siarkę strąconą?
Siarka strącona (sulfur praecipitatum) jest przygotowywana przez gotowanie siarki i tlenku wapnia w wodzie, a następnie wytrącanie kwasem solnym. Również ona ma postać drobnego, żółtego proszku.
Co to jest zasada fazy zredukowanej?
Reguła fazy zredukowanej lub reguła fazy skondensowanej.
Co to jest siarka rombowa i siarka monoklinowa?
Siarka rombowa występuje w postaci rombowych kryształów ośmiościennych i jest najbardziej stabilnym typem alotropowym siarki, natomiast siarka monoklinowa występuje w postaci długich, igiełkowatych pryzmatów i jest stabilna tylko w temperaturach od 96 do 119 stopni Celsjusza. Stąd siarka rombowa i monoklinowa są alotropami siarki.
Zobacz filmy na podobne tematy: